V letošním školním roce jsme se zapojili do projektu neziskové organizace Post Bellum, o.p.s. Příběhy našich sousedů. Projekt je určen žákům 7. až 9. ročníku, kteří se v doprovodu svých učitelů dějepisu a pracovníků organizace stanou na několik měsíců rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy. Žáci se setkávají s pamětníkem ze svého okolí, natočí jeho vzpomínky, prozkoumají archivy a vytvoří reportáž či dokument o jeho životě.
Do projektu se zapojili tři žáci z naší 8. A – Adéla Nováková, Markéta Fialová a Vojtěch Matuš. Pod vedením paní učitelky Hasalíkové se v průběhu školního roku seznámili s dějinami 20. století. Vyzkoušeli si rozhovor s pamětnicí nanečisto, a to tak, že online natočili a vyzpovídali paní učitelku. Bohužel nám epidemiologická situace příliš nepřála, proto se veškerá setkání uskutečňovala online na platformě MS Teams v odpoledních hodinách.
V závěru školního roku se ale situace změnila. Byla nám přidělena pamětnice paní Adolfína Tačová, česká reprezentantka v gymnastice, z Ostravy Poruby. Paní Tačová si našla čas ve svém nabitém programu a byla natolik hodná a ochotná, že za námi dorazila do školy.
Zde proběhl velmi povedený dvouhodinový rozhovor, který jsme si nahrávali. Žáci si s pamětnicí popovídali, zeptali se jí na všechny sportovní úspěchy i neúspěchy, soukromý život i na rady do života. Setkání i nahrávání proběhlo ve velmi příjemném duchu. Doufáme, že se s paní Tačovou budeme setkávat i nadále formou besed v rámci hodin dějepisu.
Natáčením rozhovoru pro nás ale práce neskončila. V této chvíli se do projektu zapojili všichni spolužáci našich reportérů z 8. A. Ve výtvarných výchovách a v dějepisech společně zpracovali třímetrový plakát o životě paní Tačové, který v současné době zdobí zeď naší školy.
Mgr. Sylvie Hasalíková