Rakouská kráska Vídeň

Náš dlouho očekávaný výlet do rakouské metropole začal ve velmi časných ranních hodinách. U parku se ve čtvrtek 16. května 2024 ve 3.45 hod. sešli 44 žáci 4. až 9. tříd v různém stupni rozespalosti. Kolem 4. hodiny jsme už opustili Ostravu a vyrazili směrem k hranicím. Po několika hodinách jízdy jsme dorazili na parkoviště u zámku Schönbrunn, kde se k nám přidal náš mladý průvodce Honza.

Naše první kroky vedly kvetoucími a nádherně upravenými zahradami barokního zámku až k altánu Gloriette, odkud se nám z výšky 241 m odkryl nečekaný výhled na Vídeň. V letním sídle rakouských císařů, zámku Schönbrunnu, jsme si pak prohlédli více než 22 pokojů císaře Františka Josefa a jeho slavné manželky Sisi a dozvěděli se spoustu zajímavostí z jejich života.

Ze zámku jsme se pěšky vydali do Technického muzea. Hodinu jsme mohli zkoumat čtyři patra exponátů a modelů z historie techniky. Všechny asi zaujala veliká parní lokomotiva. Mnozí vyzkoušeli i skluzavku s měřením rychlosti nebo další interaktivní exponáty. Už trochu unavení a vyhladovělí jsme se z muzea přesunuli autobusem do centra Vídně. Její historické centrum bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Symbol Vídně, katedrálu svatého Štěpána, jsme si prohlédli i uvnitř.

Posledním cílem našeho výletu bylo nákupní centrum G3. Zdržela nás ovšem zácpa způsobená nehodou na cestě, takže nákup musel být opravdu bleskový. Pak už nás čekal jenom návrat domů. V autobuse byla cestou tam i zpátky výborná nálada, žáci překvapili – zpívali. Plni zážitků, naměřených kroků, ostrých i rozmazaných fotek jsme se po půl desáté, opět za tmy, vrátili do Ostravy.

Mgr. Jana Koníčková

Vídeňská kráska očima žáků

Náš výlet začal již v brzkých ranních hodinách. S Ostravou jsme se rozloučili po 4. hodině a naše cesta mohla začít. Ještě na českém území byli všichni trochu ospalí, ale jak jsme vjeli do tunelů před Vídní, celý autobus ožil. Svou dlouhou cestu jsme si zkrátili zpíváním nebo spánkem. Kolem půl desáté nás Vídeň přivítala svým krásným zámkem Schönbrunnem. Nejprve jsme se prošli jeho zahradami, podívali jsme se na altán Gloriette, odkud je nádherný výhled na Vídeň i zámecký komplex. Pak nás čekala samotná prohlídka zámku – pokoje císaře Františka Josefa a jeho ženy Sisi. Odtud jsme se vydali do Technického muzea, kde jsme měli hodinu na to, abychom si prošli všechna patra. Jelikož nás lehce tlačil čas, rychle jsme si prošli s panem průvodcem centrum a katedrálu sv. Štěpána. Blížil se večer, tak jsme nasedli do autobusu a opustili Vídeň. Čekaly nás dlouhé zácpy. Když jsem se jimi konečně prokousali, dojeli jsme k nákupnímu centru. Holky během chvilky nakoupily a kluci se najedli. Úplně unavení jsme se nasoukali do autobusu, který vyrazil směrem na Ostravu. Za mě se výlet podařil a těším se na další podobné akce :)

Adéla Michálková, VIII. A

Ve čtvrtek 16. května nás čekal výlet do Vídně v sousedním Rakousku. Cesta nám ubíhala celkem rychle. Čekala nás jedna příjemná zastávka, kdy jsme si protáhli nohy a dali něco dobrého. Naší první zastávkou ve Vídni byl nádherný zámek Schönbrunn. Prohlídka císařských pokojů trvala přibližně hodinku a nadchla především děvčata. Shlédli jsme také krásné přilehlé zahrady. Od zámku jsme pěšky došli k Technickému muzeu, kde na nás čekala spousta zajímavých věcí. Zejména chlapce nadchla skutečná letadla, auta či parní lokomotivy. Muzeum bylo sice zajímavé, ale už jsme se těšili na návštěvu historického centra města. Odtud jsme se unavení, ale natěšení vydali k nákupnímu centru - k poslednímu cíli našeho putování po Vídni. Někteří si v centru zašli pro jídlo a někteří se vydali do obchodu s oblečením. Poté už nás čekala jen cesta domů. Po asi 5 hodinách jsme za tmy přijeli do Ostravy.

Nápad na výlet – úplně úžasný, poznali jsme nové město. Jako člověk, který nemá rád zmatky, tak pro mě opravdu super, vše bylo dokonale promyšlené. Myslím, že nejsem jediná, komu se tam líbilo.

Karolína Vlasáková, VIII. C

Viden 1
Viden 2
Viden 3